Gençler ile Psikodrama

Gençlik Güzel Şey: Gençlerle Psikodrama

Gençlik gerçekten güzel. İnsanın çocukluktan erişkenliğe doğru çıktığı serüven heyecanlı, hareketli, çoğu zaman neşeli, kimi zaman üzüntülü, sürprizlerle dolu ama bir o kadar da planlamaya açık.

Gençlik dönemi insanın karşılaştığı olaylarla başetmeyi öğrendiği, kendini bulduğu bir dönem olarak tarif edilir.

Bizce gençlik bunun ötesindedir. Genç kendini yalnızca bulmakla kalmaz aynı zamanda yaratır da. Bu dönem bir arama ve arkeolojik kazı dönemi değil, farklı parçaların bir araya getirilerek kişiliğin oluşturulduğu aktif, çaba gerektiren ve çabaladıkça da meyve veren bir süreçtir.

Bu süreç kimi zaman biraz zorluklarla karşımıza çıkabilir;

  • Arkadaş ilişkilerinde çekinik kalabilir, bazen tam tersi çok baskın olup çevreyi fark etmeyebilirsiniz,
  • Ailenizin size sürekli aynı ve sıkıcı gelen yaklaşımlarına karşı çaresiz hissedebilir, ne yapacağınızı bilemediğiniz bir hal alabilirsiniz
  • Karşı cins ile ilişkide yaklaşma güçlüğü çektiğiniz gibi, ilişkide fazla sahiplenici, kıskanç ya da umarsız olabilirsiniz.

Gelin bu yaşam durumlarına nasıl çözebileceğinizi sahnede canlandırma yaparak, arkadaşınız, anneniz, sevgiliniz rolüne geçmeyi deneyerek, bir başkası olmayı, onun gözünden kendinizi görmeyi deneyerek başlayalım. İsterseniz sonrasında bugün nasıl davradığınız üzerine ne tür kişilerin, dizilerin, kahramanların, ünlülerin rolü olduğunu inceleyelim ve bakalım hangi durumda nasıl davranıyorsunuz. Yani nasıl bir öğrencisiniz, nasıl bir arkadaşsınız, nasıl bir evlatsınız…

Psikodrama grupları ile sizin kendinizi yaratma sürecinizin daha tatminkar, daha neşeli ve daha gerçekçi geçmesinde yanınızda olabiliriz.

Bu çalışmalar Dr. Ahmet Aktener tarafından yapılmaktadır.